Lietotājs
Parole

LGBT tēli latviešu kino


montauk | 07.06.2020. - 15:31:16 | Diskusija lasīta 1013 reizes

Sveiciens!

Klau, kas ir tās latviešu filmas (derēs arī tās, kas ražotas PSRS paspārnē), kur ir atklāti vai neatklāti (caur "queer coding" vai citām norādēm) vēstīts par LGBT varoņiem pirmajā, otrajā, vai pat simtajā plānā? Tā kā dokumentālās filmas par tēmu mums pagaidām ir tikai divas (tā jaunākā un homo@LV), galvenais fokuss tomēr uz spēlfilmām.
Atbildes (6)
montauk | 09.06.2020. - 18:01:04

Sakiet, ka nav pat viena? Nu taču, atcerēsimies šausminošo geju pāri no "Svingeri"
tille | 10.06.2020. - 11:06:40

Vai tik Rēzija kādā filmā nebija biseksuāla... bet es tagad nepateikšu, kas tā bija par filmu.
lailux | 10.06.2020. - 22:23:05

PSRS nebija seksa, tātad nevajadzēja būt homoseksualitātei - taču zem "pederastijas" pabāza daudz. Par to bija "pants", un šī kriminālā darbība bija padomju cilvēkam sveša un nevarēja parādīties kino, kam bija padomju cilvēks jāaudzina. Bez tam viens otrs kinomeistars tādā veidā būtu sevi izdevis.

Šis jautājums arī man nesen ienāca prātā! Es gan to neuzdotu tādā angliskotā veidā. Bet - par lietu.

Diez ko nav. Folklorā - pirms daudziem gadiem te kāds bija atradis tautasdziesmas, kur bija nosodīti puiši, kuri bija sakrituši mauriņā pēc kādām darbībām. Tā gan varēja arī būt pļēgurošana. Apdziedāšanās dziesmas var būt ļoti kritiskas. To pašu sagaidīsim arī no kino. Vai literatūrā un tēlotājā mākslā kaut ko var atrast?

Par ko lai mums būtu kino? Vai ir kāda Oskaram Vaildam līdzvērtīga persona? Ir tenkots par Blaumani - viņš nebija precējies, kādu brīdi dzīvoja vienā istabā ar mākslinieku... adīja... audzināja jaunos dzejniekus... Kāpēc no tā pār vari taisīt "pasakas", ko turklāt tauta nepieņemtu? Ar Ulmani - vēl trakāk. Par šo vājnieku gan varētu kaut ko tādu uztaisīt, lai mazinātu viņa idealizēšanu. Bet tas būtu ļauni gan pret viņu (tomēr pagaidu valdības vadīšana bija bīstama), gan kopienu. 

Pa jokam varbūt šis tas epizodiski ir? Tajā Vecgada filmā, kur Reiniks ir taksists, ir epizode, kur divas krāptas sievietes iznes cauri kādu jākli - bet sižets sagrozās tā, ka viņas ne tikai koķetē par intimitāti savā starpā, bet arī varētu būt vai kļūt fiziski tuvas. Tomēr dziļi "latviskā" garā viņas pat nebučojas, bet režisors filozofiski ļauj skatītājam minēt pašam - kā jau "šausmu filmā". 

Mēs kā sabiedrība neesam, un diezin vai vispār kāda sabiedrība godīgi ir gatava izbaudīt tādu kino. Var sajūsmināties, cik "seksīgi" Svonka tēlo puiku, bet viņas varonim Brendonam ir jāmirst, jo viņš nav normāls.
alvils | 11.06.2020. - 01:13:48

Par cik lailux aizgāja virzienā ne-pa-tēmu (uz citām mākslām), tad iespraukšos arī es. Par filmām nezinu, bet padomju laika literatūrā, grāmatās bija dažas atsauces uz homoseksuālām attiecībām. Viļa Lāča "Putni bez spārniem" ir epizode, kurā jaunajam kuģa kurinātājam uzmācas cits kurinātājs (ļoti atklāta epizode, viss nosaukts vāŗdos), romāns gan laikam sacerēts Latvijas laikos, bet epizode ir saglabāta arī Padomju izdevumos. Man liekas, ka arī "Vētra pēc negaisa" ir efeminēts ļaunais tēls, kā arī vēl kādā romānā par skrējēju ir kaut kas par lūriķiem, bet tie varētu arī nebūt homoseksuāļi. Man liekas, ka bija epizodes arī 70.-80. gadu Padomju kriminālromānos. Nāk prātā riktīgie padomju romāni - par strādniekiem un kolhozniecēm, dažus biju izlasījis un tur attiecības varēja būt ļoti naturālas, tiesa gan, hetero.
route | 11.06.2020. - 23:18:23

Ja atmiņa neviļ, tad "Jaungada taksometrā" bija epizode ar Dārtu Daneviču un Ditu Lūriņu, kur varēja padomāt, ka kaut kas uz to pusi tur ir. . Bet Gaujas filmā "Nekas mūs neapturēs" bija atklātākas ainas. Lai gan tādas pašmērķīgas..., un nepadarīja šo "kaisles drāmu" baudāmāku )
montauk | 14.06.2020. - 13:56:36

Liels paldies par atbildēm! Tēma ir īpaši interesanta ar to, ka latviešu kino gadījumā LGBT indentitātes eksistē, taču nekad nekļūst par stāsta centrālo tēmu vai pietiekami svarīgas, lai par tām runātu padziļināti, tā vietā paļaujoties uz stereotipizāciju šausminoša vai komiska iespaida radīšanai.

lailux - īsti nepiekrītu par Hilarijas Svonkas varoni "Puiši neraud" - tas tomēr ir uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts un tas, ka Brendonam ir jāmirst, nav nodeva konservu publikai, bet gan atgādina, ka tāda ir rūgtā realitāte.

alvils - cik interesanti, paldies! Šis laikposms Latvijas literatūrā man, diemžēl, ir pilnīgi tumšs laukums, bet nebūtu slikti doties "kvīru" tēlu medībās!

route - jā, abās filmās ir šīs epizodes, taču tās ir visai uzskatāmi domātas "vīrieša baudījumam" (male-gaze), no homoseksuāļa perspektīvas skatoties, šādas interlūdes izskatās visai dīvaini
© Gay.lv. Visas tiesības aizsargātas.
Kontakti  |   Reklāma  |   Lietošanas noteikumi  |  Privātuma politika  |  

Šis Interneta resurss, tāpat kā visi citi, izmanto sīkdatnes (cookies). Turpinot sērfošanu šajā resursā, Tu automātiski piekrīti sīkdatņu izmantošanai.